E-learning Super OSK Super OSK Super OSK

Strona głównaPrawo jazdyKategoria A2

Motocykle cieszą się ogromną popularnością. Ich niewielkie rozmiary oraz wysokie maksymalne prędkości pozwalają na swobodne poruszanie się po ulicach i drogach.  Z roku na rok rośnie więc  zainteresowanie możliwościami zdobycia uprawnień do kierowania tego rodzaju pojazdów. I Ty chcesz wsiąść na motocykl? Kurs prawa jazdy kategorii A, organizowany przez  Ośrodek Szkolenia Kierowców Wiraż  jest właśnie dla Ciebie.

Terminy rozpoczęcia kursów na kategorię

A1,A2,A w roku 2023

03.04.2023

17.04.2023

 08.05.2023

22.05.2023

 05.06.2023

19.06.2023

03.07.2023

17.07.2023 

07.08.2023

21.08.2023

 04.09.2023

18.09.2023

 02.10.2023

16.10.2023

UWAGA !!! Posiadamy motocykle identyczne jak w:

WORD   Przemyśl  --  KAWASKi ER6N


WORD   Rzeszów  --  Kategoria A2 – Honda CB 500F,                                                                                WORD Rzeszów Kategoria A – Yamaha XJ6NA

 

PKK - (Profil Kandydata na Kierowcę ) krok po kroku


Prawo jazdy kat. A2 uprawnia do kierowania:

  • motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla;
  • motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW;
  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy AM;
  • zespołem pojazdów złożonym z pojazdu określonego dla kat. A2 oraz przyczepy.

Wymagany minimalny wiek do uzyskania uprawnień: 18 lat.

Na zajęcia praktyczne (jazdę) należy zapewnić sobie odpowiedni strój ochronny w postaci:
a) wiązanego obuwia na płaskiej podeszwie,
b) spodni z długimi nogawkami,
c) kurtki z długimi rękawami zapinanej na suwak, guziki lub zatrzaski,
d) rękawic zakrywających całe dłonie,

Każdy uczestnik kursu otrzymuje na czas szkolenia: kask, jednorazową kominiarkę
pod kask, nakolanniki ochronne oraz ochraniaczena łokcie.

Zestaw do bezprzewodowej komunikacji między instruktorem a kursantem


 

Egzamin praktyczny na kategorię A2 polega na:

  • wykonaniu na placu manewrowym  zadań egzaminacyjnych.
  • jeździe w ruchu drogowym zgodnie z techniką kierowania i przepisami ruchu drogowego.
    Minimalny czas trwania jazdy w ruchu drogowym – 25 minut.


 

INSTRUKTORZY

Nasza kadra to ludzie młodzi a zarazem doświadczeni, jeżdżący na co dzień motorami i jak nikt inny znający się na rzeczy. Bezpłatnie pomagają w wyborze i sprawdzeniu motocykla przed zakupem .

Podczas kursu jeździmy identycznymi motcyklami jak na egzaminie państwowym. Jazdy praktyczne na mieście są tak zorganizowane, że cały czas obok uczącego się motocyklisty jedzie samochód asekuracyjny, który ma za zadanie chronić go i ubezpieczać.

Symulator motocykla Honda

Z myślą o szkoleniu przyszłych motocyklistów, naszym kursantom udostępniamy symulator jazdy motocyklem Honda, na którym można ćwiczyć jazdę w dzień, nocy i we mgle. Poruszać się po mieście, autostradzie i lokalnych drogach. Symulator wyposażony jest we wszystkie dźwignie i przełączniki jak w normalnej kierownicy, w dolnej części znajduje się dźwignia zmiany biegów i hamulec nożny.

Skąd bierze się cena kursu i jak nie stracić na "promocji"?

Obecnie już mało która szkoła jest w stanie sprostać wyszkoleniu motocyklistów zgodnie z nowymi założeniami programowymi. Problemem jest nie tylko odpowiednia infrastruktura, ale przede wszystkim kadra szkoleniowców i umiejętność nauczenia.

Instruktor typu"typowy Janusz"który pamięta czasy Wsk i MZ-tki, musiał się przebranżowić bo innym motocyklem nie jeździł.

Egzaminy dla kategorii A2 i A - odbywają się na motocyklach o pojemnościach 500 i 650 ccm,ważących ponad 200 kg i rozpędzających się w około 3-4 sek. do 100km/h. Wyszkolenie osoby i przygotowanie do egzaminu na takim motocyklu to nie proste zadanie, a szkoła musi posiadać odpowiedni park maszyn i infrastrukturę.SPRAWDŹ NA POCZĄTEK 3 ASPEKTY!
Szybko wtedy odkryjesz tajemnicę niskiej ceny :(


- Jak wygląda biuro szkoły i czy w ogóle istnieje?
- Jak wygląda sala wykładowa i zajęcia z teorii ?
- Jak wygląda plac manewrowy szkoły i czy przypadkiem nie jest to parking pod supermarketem gdzie prócz Ciebie swojego miejsca szuka również dostawca towaru.

Na Podkarpaciu tylko kilka szkół spełniają powyższe wymogi, reszta choć działa legalnie to powyższe kwestie pozostawiają wiele do życzenia.

Problem PLACU do nauki- czyli w rzeczywistości brak odpowiedniego miejsca gdzie można bezpiecznie poćwiczyć wszystkie zadania manewry.


Nawet jeśli szkoła ma motocykl egzaminacyjny,albo podobny model to przy niskiej cenie kursu - najczęściej nie posiada odpowiedniego placu do ćwiczeń. Większość szkół nawet nie pozwala wykonywać wszystkich nowych zadań bo nie mają do tego warunków, pomimo że posiadają pojazdy szkoleniowe. Place manewrowe często są nie równe, zlokalizowane na parkingach przy sklepach albo rampach kolejowych. Jeździsz po żwirku i musisz co chwilę zwracać uwagę czy czasem ktoś nie zaparkował na twoim zadaniu egzaminacyjnym . Niestety w zdecydowanej większości place manewrowe przypominają place budowy. Stąd niższa cena.

Jeśli szkoła nie ma odpowiedniego placu, to robi więcej zajęć na mieście. Statystyki pokazują że problemy na egzaminie są w 80% z zaliczeniem zadań na placu manewrowym ( szczególnie slalom wolny ), a nie na mieście, tym bardziej że większość z kursantów posiada prawo jazdy B już od dawna, więc jazda w mieście to żaden kłopot.

Biuro, sala wykładowa … i teoria wyłącznie w teorii
Niestety większość szkół tzw. B+A, czyli głównie szkolących na samochodach kat.B nie mają biura, gdzie możesz przyjść i dowiedzieć się czegokolwiek na temat szkoleń motocyklowych. Biuro często jest w samochodzie .
Sale wykładowe są najczęściej w teorii podobnie jak wykłady teoretyczne, które również tylko w teorii są realizowane.


Niestety najczęściej też w szkołach typu "B+A" twierdzą, że motocykl to to samo co auto i od razu zaczynają kurs od zajęć praktycznych, obiecując szybką usługę bez zajęć teoretycznych.
 

3 ZŁE PRAKTYKI SZKÓŁ JAZDY!
Jak się nie dać nabrać i omamić promocjami

#1 PRAKTYKA nr 1 tzw. -SPRZEDAĆ I ZAPOMNIEĆ

Kurs w promocji....to zazwyczaj oszustwo na którym tylko stracisz.

Szkoły takie często kuszą niską ceną z uwagi na doskwierający brak klientów i traktują kursanta jednorazowo w stylu "sprzedać kurs i zapomnieć" Potem większość z tak źle przygotowanych osób ma problemy z zaliczeniem egzaminów i odbija się po kolejnych szkołach wykupując jazdy dodatkowe, które i tak już za wiele nie dadzą, skoro brakuje wyuczonych podstaw w godnych warunkach.

#2 PRAKTYKA nr 2 tzw. -TANI KURS, BARDZO DROGIE LEKCJE DODATKOWE

Wiele szkół sprzedaje tanio kursy, następnie nie widząc postępów nauce sugerują dokupienie dużej liczby godzin dodatkowych. Jednak, czy instruktor zrobił wszystko jak należy w czasie obowiązkowych pierwszych lekcji? Niestety problem jest ogólnopolski. Większość z tych szkół nie powinna istnieć.

#3 PRAKTYKA nr 3 tzw. -DWA w JEDNYM (A + B)

Niestety wielu właścicieli szkół, żeby cokolwiek zarobić - realizują jednocześnie szkolenia z kursantem który robi prawo jazdy na samochód osobowy Nie można szkolić w tym samym czasie dwóch różnych kategorii, szczególnie w ruchu miejskim co jest wręcz niebezpieczne.NOWY EGZAMIN - czy jest trudny?
Kursy w obecnym wydaniu weryfikują predyspozycje i niejednokrotnie studzą zamiary.

W starym systemie (przed 2013) praktycznie każdy kto się zapisał na kurs - zazwyczaj zadawał egzamin państwowy, teraz już niekoniecznie. O ile niska dziewczyna o wadze 50 kg do tej pory radziła sobie z ważącą niecałe 160 kg małą Yamahą YBR , to teraz może nie podołać wysokiej i ważącej około 210 kg "650"-tce , którą na dodatek będzie musiała rozpędzić do 50 km/h - po czy ominąć przeszkodę i co najważniejsze bezpiecznie zatrzymać. 
Może boleć :(

 

Ci, którzy zdawali egzaminy motocyklowe w latach poprzednich - nie mogą się w żaden sposób porównywać z tymi którym przyjdzie zdawać w obecnym sezonie - teraz to prawdziwy egzamin i na konkretnej maszynie. Zdawalność egzaminów praktycznych w latach poprzednich - (do 2012 roku) wynosiła prawie 80% , po zmianach przepisów i wprowadzeniu "600"-tek na egzaminy  - zdawalność spadła drastycznie do poziomu 50% - co tylko potwierdziło trudność obecnego egzaminu.

Jazdy dodatkowe? Czy będą Ci faktycznie potrzebne? 
Z pewnością nawet 20 godzin dobrego szkolenia w obecnych warunkach to nieco za mało i większość osób dokupuje około 6-8 godzin, szczególnie tuż przed egzaminami. Dlatego kurs motocyklowy to kosztowna sprawa i decyzję o jego rozpoczęciu należy dobrze przemyśleć.

Dlatego też nie warto zapisywać się - patrząc na okazyjną cenę, bo później można żałować.


Obecnie należy dokładnie sprawdzać oferty i zapisywać się na kursy tam, gdzie szkoła gwarantuje nauczanie na nowym sprzęcie i wg. nowych zasad egzaminowania w godnych warunkach oraz pod okiem doświadczonego w szkoleniu osób instruktora motocykowego z odpowiednim stażem.

Na co uważać ?
O co wcześniej zapytać ?

Przed zapisaniem się na kurs koniecznie zapytaj i sprawdź ofertę:

-czy szkolenie odbywa się na motocyklach takich samych jak na egzaminie państwowym?
         Obecnie kat. A - to pojemność 500 i 600 ccm - YAMAHA Xj6 z ABS- em, Kawaski ER6N (Word Rzeszów, Przemyśl)
         Warto też zapytać ile motocykli szkoła posiada oraz czy ma te egzaminacyjne? Często jest to jeden motocykl wtedy w razie awarii trzeba czekać nieraz kilka dni.

-czywykłady są prowadzone dla motocyklistów i przez motocyklistów?
Szukajcie szkół gdzie zajęcia są dedykowane kategorii A i wykłady są organiazowane.

czy praktyki są realizowane przez instruktorów motocyklowych - czynnych motocyklistów?
         Szukajcie szkół gdzie instruktor jest motocyklistą i ma swój motocykl na którym jeździ.
         Niestety większość to instruktorzy kat.B o niewielkim pojęciu w temacie moto, a poznasz ich po tym że jadą samochodem lub na zdezelowanym motocyklu firmowym ubrani tak jakby przed chwilą odstawili kosiarkę w ogrodzie i siedli z musu na motocykl. Masakra!

Obecnie nowe testy wymagają dobrego przygotowania, a egzamin odbywa się na monitorach dotykowych, więc warto wcześniej przećwiczyć to w szkole jazdy.

czy szkoła dysponuje placem z urządzeniami pomiarowymi do wykonywania zadań wg. nowych 
         specyfikacji (bramki pomiarowe, ruchoma przeszkoda) odpowiednio dużym placem?
         Bardzo ważna jest nawierzchnia placu i jego wielkość. Ważne żebyś miał możliwość ćwiczyć w warunkach jak na egzaminie.
         wszystkie zadania włącznie z ruszaniem na wzniesieniu. Slalomy powinny mieć stałe stanowiska.

Warto też zapytać jakie doświadczenie ma kadra instruktorska, bo nie każdy kto uczy od 20 lat będzie potrafił nauczyć zadań w obecnej formie i pseudo-instruktorzy są właściwie zagrożeni bezrobociem.

Wszystkie te zmiany są oczywiście na lepsze dla klienta, jednak trzeba też więcej zapłacić za kurs w obecnym sezonie. W zamian natomiast otrzymamy konkretne szkolenie i w zupełnie innym wymiarze niż dotychczasowe kursy "L"-kowe. Dlatego szukajcie profesjonalnych szkół i uważajcie na promocje szkół, które nie mają ani kadry, ani placu oraz sprzętu (kilku motocykli o różnych parametrach) żeby szkolić w nowych warunkach i faktycznie nauczyć podstaw jazdy motocyklem, które później będą weryfikowane na egzaminie państwowym.

Kiedy najlepiej zapisywać się na kurs motocyklowy? 

Sezon szkoleniowy trwa od marca do października. 
Zapisywać warto się w sezonie (głównie na wiosnę) i maksymalnie do miesiąca sierpnia, gdyż czas trwania kursu i oczekiwanie na egzamin to co najmniej 1,5 miesiąca, stąd w październiku już żadna poważna szkoła nie prowadzi naboru na kategorię A. Ostatnie kursy z sensem - to szkolenia we wrześniu. Potem to już lepiej czekać do wiosny i zaczynać na samym początku - czyli marzec i kwiecień to pierwsze szkolenia sezonu motocyklowego.

Co musisz kupić na kurs i egzamin? 

Już od 2013 roku na egzaminie wymaga się stroju ochronnego, żadna część ciała nie może być odsłonięta. Musisz zatem we własnym zakresie zakupić rękawiczki oraz buty z ochroną kostki. Warto oczywiście zainwestować również we wszystkie pozostałe elementy stroju, bo i tak przecież zaraz po kursie kupisz motocykl żeby nim jeździć. Na dobrym kusie motocyklowym dowiesz się jak należy dobierać każdy element wyposażenia i na co zwracać uwagę prócz ceny, a tanio nie będzie. Motocykl to drogie hobby.

 

Życzymy dobrego wyboru :)

 

 

ZASADY

Masz pewność, że ukończysz kurs według wcześniej ustalonych zasad i cen. Podawana przez nas cena zawiera zawsze pełen pakiet usług oraz materiałów pozwalających na odbycie i ukończenie kursu prawa jazdy. Pozostaje tylko zapłacić za jeden egzamin i zdać go za pierwszym razem, tak jak większość naszych kursantów!

PLOTKA

Dementujemy obiegową plotkę, która żyje własnym życiem:
jeżeli oblejesz egzamin teoretyczny , nikt nigdy nie odbierze Ci prawa jazdy !

© 2012 Wiraż - Ośrodek Szkolenia Kierowców i operatorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
modyfikacje oraz opieka techniczna: solfino.pl